BES (Bireysel Emeklilik Sistemi)

Bes Nedir ?
Öncelikle (BES), Bireysel Emeklilik Sisteminin kısaltılmasıdır. Dahası, düzenli birikimler yaparak emekliliğinizi hayallerinizdeki gibi mutlu ve güvenli geçirmeniz için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. En kısa haliyse BES, güzel bir emeklilik demektir.

Hayalinizdeki emeklilik için BES
Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri, gelir elde ettikleri dönemdeki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de koruyabilmeleri ve ihtiyaç duyacakları ek harcamalarını rahatça karşılayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olarak oluşturulan bir emeklilik sistemidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi:

* Bireylerin emeklilik dönemlerinde, kendi birikimleri oranında ek bir gelir sağlamaya yönelik,

*Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim ve denetim altında tutulan ve özel emeklilik şirketleri tarafından faaliyetleri yürütülen

* Gönüllü katılıma dayalı, kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir emeklilik sistemidir.

BES %25 Devlet Katkısı İle Artık Daha da Avantajlı
1 Ocak 2013’te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, artık BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 200 TL katkı payı yatırarak 50 TL devlet katkısından yararlanabilecek ve 250 TL’lik birikim yapabileceksiniz.

Çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılıp devlet katkısından yararlanabilecek. Eşiniz, 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve yakınlarınız için sözleşme yaparak ailenizdeki herkesin ayrı ayrı devlet katkısından faydalanmasını sağlayabileceksiniz.

BES’in avantajları nelerdir?
Devlet katkısından faydalanırsınız: Devletin tüm bireysel emeklilik katılımcılarına yaptığı destek ödemesinden faydalanırsınız. Devlet katkısı, ödenen katkı payının %25’i kadardır.

Sadece siz değil aileniz de BES’in avantajlarından faydalanabilir: Yeni uygulama ile sadece siz değil vergi mükellefi olmayan eşiniz ve18 yaşını doldurmuş olan çocuğunuz da devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilecek. BES ile yapacağınız birikimi ileride çocuklarınızın eğitimi veya farklı ihtiyaçları için kullanabilirsiniz.

Düzenli tasarruf yaparsınız: Katkı payı tutarınız kredi kartınızdan ya da banka hesabınızdan düzenli olarak tahsil edilir. Böylece belirli bir disiplin içinde tasarruf yapmış olursunuz.

Tasarruflarınızı uzmanlar yönetir: AvivaSA’daki emeklilik yatırım fonlarınız, Türkiye’nin en büyük portföy şirketlerinden Ak Portföy tarafından yönetilir.

Şeffaf bir sistemdir: Bireysel emeklilik hesaplarınız Takasbank’ta tutulmakta olup fon paylarınızı bu hesaplardan günlük olarak takip edebilirsiniz.

Güvenli bir sistemdir: AvivaSA’nın faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı, bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin; fonların ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu’nın denetim ve takibi altındadır.

Ödeme periyodunu kendiniz belirlersiniz: Katkı payı ödemelerinizi kendi tercihinize göre aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak yapabilirsiniz.

Plan ve fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz: Seçmiş olduğunuz emeklilik planını yılda dört kez, sahip olduğunuz plandaki fon dağılımını ise yılda altı kez değiştirebilirsiniz.

Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz: Dilediğiniz zaman, düzenli ödemeleriniz dışında miktarını sizin belirleyeceğiniz ara ödemeler yapabilir ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırıp devlet katkısından daha erken yararlanabilirsiniz. Unutmayın ne kadar erken ödeme yaparsanız, devlet katkısının getirisinden o kadar erken yararlanmaya başlarsınız.